تکنولوژی

قابلیت دید در شب دوربین مداربسته یا SMART IR در دوربین های داهوا چیست؟

از آنجا که دوربین مداربسته اغلب برای نظارت امکان در شب کاربرد  بیشتری دارد و اغلب اتفاقات نیز در شب رخ می دهد؛ بهتر است حتما در هنگام خرید دوربین مداربسته به “قابلیت دید در شب دوربین” توجه کنید. در این مقاله نیز سعی کردیم به بررسی نحوه نصب دوربین IR، افزایش قابلیت دید در شب، معایب و مزایای دوربین های مدار بسته دید در شب بپردازیم.

DAHUA HDCVI HFW 1200 DP

آشکارسازی تصویر در دوبین مداربسته مادون قرمز

دوربین مداربسته دید در شب از طریق سنسور مادون قرمز (IR) قادر است در تاریک ترین نقاط تا برد مشخصی هر نوع حرکت مشکوکی را ثبت کند. در قسمت پایینی دوربین مداربسته مادون قرمز لامپ هایی قرار دارند که نور مادون قرمز منعکس می کنند کمی قرار دارد که جمع شده و به صورتی  تقویت می‌ شود که بتوانیم تصاویر را به خوبی مشاهده کنیم.

این لامپ ها بدون این که موجب آشکار شدن محل قرار گرفتن دوربین مدار بسته شوند نور مورد نیاز برای ضبط تصاویر را فراهم می کنند.

نصب دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب

آنچه که درباره دوربین های مداربسته دید در شب مهم است نحوه نصب و راه اندازی این گروه از دوربین های مداربسته است. چرا که کوچکترین خطا در نصب می تواند، کیفیت تصویری که مشتری مد نظر دارد را تامین نکند.

لذا به منظور داشتن بهترین کیفیت و وضوح بالا تصاویر در شب بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

1.      از تابش مستقیم نور در لنز دوربین جلوگیری کنید

حتما در هنگام نصب دقت کنید دوربین را در مکانی که درمعرض مستقیم نور به لنز است، قرار ندهید. چرا که تابش نور مستقیم مثل نور خورشید به سمت لنز باعث تاری دید و کاهش کیفیت تصاویر می شود.

اهمیت این مساله بر روی کیفیت تصاویر دوربین بسیار حائز اهمیت است. چرا که برخی از سارقین هم با سو استفاده از این مساله می توانند با یک چراغ قوه یا نور زیاد، دوربین را از کار بیندازند. به همین دلیل هم مساله چگونه میزان دید و کیفیت در شب، دوربین مداربسته را افزایش دهیم ؟ پیش می آید .

2.      منبع مادون قرمز کمکی نصب کنیم

می توانید برای داشتن تصاویر بسیار ایده آل در جایی که تاریکی مطلق هست و چشم انسان قادر به دیدن نمی باشد در کنار دوربین مداربسته نور مادون قرمز اضافی استفاده کرد.

با انجام این عمل خواهید دید که تصاویر رنگی، روشن و با کیفیت بالا خواهید داشت.

3.      شیشه لنز دوربین مداربسته را تمیز نگه دارید

به منظور داشتن بهترین کیفیت تصویر در روز و شب، سعی کنید شیشه جلوی لنز دوربین مدار بسته را تمیز نگه دارید. به‌عنوان مثال  حشرات و عنکبوت‌ها به دلیل علاقه شدید به دوربین های مداربسته و نور مادون قرمز تارهایی رو در جلوی دوربین می تنند که مانع دید می شود. بنابراین، بهتر است سطح دوربین مداربسته را حداقل دو الی سه بار در سال تمیز کنید.

4.      دوربین مدار بسته را پشت پنجره نصب نکنید

متاسفانه اشتباه رایجی که حین تماس دوربین مداربسته اغلب رخ می دهد این است که دوربین مداربسته مادون قرمز را در مجاورت پنجره نصب می کنند. به این ترتیب در شب نور مادون قرمز لنز دوربین توسط پنجره بازتاب می شود و به دوربین برمی گردد. لذا کیفیت تصاویر به شدت کاهش می یابد.

برد دید دوربین مداربسته دید در شب چقدر است؟

منظور از برد دید دوربین مداربسته دید در شب، نهایت عمق دیدی است که دوربین قادر به مشاهده آن است. به صورت کلی برد دید دوربین مدار بسته مادون قرمز به دو عامل: LED و میزان حساسیت چیپ تصویر دوربین به امواج IR بستگی دارد.

معمولا برد مفید دوربین مداربسته دید در شب نسبت به آنچه که در کاتالوگ دوربین آمده است کمتر است. برد مفید دوربین با قابلیت دید در شب معمولا بیشتر از 30 متر نیست.

مزایای دوربین های مداربسته دید در شب

هزینه کم :  دوربین مدار بسته با قابلیت دید در شب هزینه بالایی ندارند. به همین دلیل نیز اکثر دوربین های مداربسته امروزی دارای این قابلیت مفید هستند.

امکان نظارت بر محیط در تاریکی مطلق : مزیت اصلی این دوربین مجهز بودن به نور مادون قرمز است. بنابراین در جایی که نور وجود ندارد وجود دوربین مداربسته با کمک نور مادون قرمز بدون اینکه کسی متوجه شود تصاویر را با وضوح خوبی ضبط می کنند.

سادگی: تکنولوژی به کار رفته در دوربین های مداربسته دید در شب بسیار ساده است. به همین دلیل هم بسیاری از تولید کنندگان به ساخت این سری از دوربین ها تمایل نشان می دهند.

 مقاومت بالا: دوربین های مداربسته دید درشب به دلیل مقاومت خوبی که دارند در مکانهای داخلی و بیرونی قابل استفاده هستند.

مصرف انرژی کم: دوربین های مداربسته نیاز به انرژی بالایی ندارند. از این رو بسیار کم هزینه هستند و همچنین تنوع بالایی دارند.

دوربین مداربسته دید در شب رنگی

به صورت کلی دوربین های مداربسته دید در شب رنگی، تصاویر را به دو صورت به شکل رنگی ایجاد می کنند:

سخت افزاری: دوربین مداربسته به صورتی طراحی شده که تصویر رنگی در شب تولید کند. سخت افزار به کاررفته در این دوربین ها و نصب مناسب دوربین کیفیت خوبی را ارائه می دهد. اما این دوربین دارای قیمت بسیار بالایی هستند.

نرم افزاری: در این بخش از طریق نرم افزار یکسری عملیات پردازش بر روی تصاویر صورت می گیرد. خوشبختانه وجود سنسور AHD در دوربین مداربسته این امکان را می دهد از طریق تغیر و دستکاری منو تنظیمات تصویر به صورت نرم افزاری کیفیت تصویر در شب را به خوبی ارتقا داد و به راحتی بتوان پلاک ماشین را نیز خواند. که البته این سری نسبت به مدل سخت افزاری بسیار مقرون به صرفه و ارزان تر است.

هنگام خرید دوربین با دید در شب رنگی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

  1. رزولوشن دوربین دید در شب: از مهمترین نکات دوربین دید در شب رزولوشن آن است. بهتر است دوربین هایی که برای فضای باز انتخای می کنید، رزولوشن بالایی داشته باشند.
  2. برد دید در شب دوربین مداربسته: برد دوربین بسیار نکته پر اهمیتی است که در بالا نیز به آن اشاره شد. البته توجه کنید که برد اسمی داخل کاتالوگ از برد مفید خود دوربین کمی کمتر است.
  3. زاویه دید دوربین دید در شب: چنانچه قصد دارید دوربین دید در شب تمام زوایای محیط مورد نظر را در بر بگیرد، باید به زاویه دید دوربین به خوبی توجه کنید. زاویه دید دوربین به شما کمک می کند تا مناطق وسیع تری را مشاهده کنید.

نظر شما چیه ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *